Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Śnieguła (Plectrophenax nivalis)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: trznadlowate (emberizidae)
gatunek: Śnieguła (Plectrophenax nivalis)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco większa i masywniejsza od wróbla. Samiec w szacie godowej jest biały z czarnymi końcami skrzydeł , grzbietem i wewnętrznymi sterówkami. Czarne ma także dziób i nogi. Samica ma wierzch głowy, pokrywy uszne i boki piersi brązowo przyprószone, pióra grzbietu z brązowymi brzegami, a białe pola na skrzydłach mniejsze niż u samca. Spotykane w Polsce ptaki są w szacie spoczynkowej, podobnej do upierzenia młodych ptaków u których pióra płaszcza mają szerokie, płowe obrzeżenia, na głowie i piersi występują płowobrązowe plamy , a dziób jest żółty z ciemna końcówką. Długość ciała 16 - 18 cm, rozpiętość skrzydeł 32 - 38 cm, waga 26 - 53 g . U nas pojawia się podczas przelotów, liczniej nad wybrzeżem, w głębi kraju nieregularnie. Mało płochliwa, często przebywa na ziemi, lata szybko, faliście.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje bezleśne płaskowyże, kamienistą tundrę i skaliste wybrzeże na północy Eurazji i Ameryki północnej, zimę spędza na niższych szerokościach geograficznych, u nas można ją zaobserwować w październiku – listopadzie i marcu – kwietniu, jak przebywa na otwartych polach. Zimuje nielicznie. Dieta śnieguły składa się głównie z nasion zbieranych z ziemi, latem uzupełnia ją o owady i inne bezkręgowce.
Rozwój osobniczy
Monogamiczna. Wyprowadza do 2 lęgów w sezonie. Gniazdo które buduje samica z mchu i wyściela piórami, znajduje się w szczelinach skalnych, miedzy kamieniami i w ścianach budynków. Tam składa 3 do 8 jaj podobnych do jaj trznadla i sama je wysiaduje przez 13 dni. Pisklętami w gnieździe opiekują się oboje rodzice przez 12 dni. Podczas lęgów żyje w parach, po sezonie lęgowym w stadach.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula